swiatpodroznikow.pl
« Poprzedni blog
Zgłoś nadużycie | Stwórz własnego bloga | Zaloguj
visitportugal

Visit Portugal


Poniedziałek, 22-04-2013

IndieLisboa - 10-lecie festiwalu filmowego

IndieLisboa - 10-lecie festiwalu filmowegoIndieLisboa - 10-lecie festiwalu filmowegoIndieLisboa - 10-lecie festiwalu filmowegoIndieLisboa - 10-lecie festiwalu filmowegoIndieLisboa - 10-lecie festiwalu filmowegoIndieLisboa, najważniejszy portugalski festiwal kina niezależnego, obchodzi w tym roku swoje 10 urodziny. Podczas festiwalu nie zabraknie najnowszych produkcji znanych reżyserów ani polskiego akcentu.

W dniach od 18 do 28 kwietnia br. po raz kolejny odbywa się IndieLisboa, czyli lizboński Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych (International Independent Film Festival). To doskonałe miejsce, by odkryć nowych reżyserów i najnowsze trendy w światowej kinematografii. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bowiem IndieLisboa obchodzi swoje 10. urodziny.

Festiwal promowany jest hasłem: „Hollywood kończą się pomysły. Przyjdź na IndieLisboa, aby zobaczyć coś nowego.” („Hollywood is running out of ideas. Come to IndieLisboa to see something new.”). Program imprezy udowadnia, że organizatorzy dotrzymają słowa. W czterech kinach w Lizbonie (Culturgest, Cinema São Jorge, Cinema City Classic Alvalade oraz Cinemateca Portuguesa - Museu do Cinema) można zobaczyć najnowsze i najbardziej interesujące niezależne produkcje z całego świata. W sumie zaplanowano 234 projekcje.

W Międzynarodowym Konkursie (International Competition), w którym biorą udział filmy fabularne oraz krótkie formy nie wyświetlane wcześniej w Portugalii a ukończone w ciągu ostatniego roku, pojawi się także polski akcent. To trwająca 15 minut etiuda dokumentalna Piotra Złotorowicza - „Wiosna Lato Jesień”, ukazująca codzienne życie jedynej rodziny Amiszów, która mieszka w Polsce.

W części pozakonkursowej - Obserwatorium (Observatory) - zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy roku, głównie znanych reżyserów, które nie miały jeszcze swojej premiery w Portugali. Najciekawsze z nich to nominowany do Oskara chilijski film „No” w reżyserii Pablo Larraína, opowiadający o kampanii telewizyjnej namawiającej do zagłosowania przeciwko dyktaturze generała Pinocheta, oraz „Przed północą” („Before Midnight”) Richarda Linklatera - ostatnia część trylogii, na którą składają się obrazy „Przed wschodem słońca" i „Przed zachodem słońca" z Julie Delpy i Ethanem Hawke w rolach głównych.
Podczas Obserwatorium ukazana zostanie także twórczość austriackiego reżysera Ulricha Seidla: m.in. jego trylogia „Raj: miłość” („Paradies: Liebe”), „Raj: wiara” („Paradies: Glaube”) oraz „Raj: nadzieja” („Paradies: Hoffnung”).

Karnet umożliwiający 10 wejść kosztuje 30 euro, 20 wejść – 55 euro.

Więcej informacji n.t. festiwalu znajduje się na stronie www.indielisboa.com.
TurismoPortugal | 10:14
komentarzy: 0

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Strona główna

Śledź ten blog
TurismoPortugal

Mój profil główny

Archiwum Bloga